YENİ YILDA NİTRATLI GÜBRE TAKİP EDİLECEK

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Fakıbaba:- "Gübre Takip Sistemi, gübrelerin kullanımıyla ilgili birçok kolaylık getirecek"- "Sistem, nitratlı gübrelerin el yapımı patlayıcı yapımında kullanılması durumunda, hem kullanılan gübrenin tespitinde hem de suçl

ANKARA (AA) - MUSTAFA ÇALKAYA - Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, Gübre Takip Sistemi'nin gübrelerin kullanımıyla ilgili birçok kolaylık sağlayacağını belirterek, "Sistem, nitratlı gübrelerin el yapımı patlayıcı yapımında kullanılması durumunda hem kullanılan gübrenin tespitinde hem de suçluya erişimde kolaylık sağlayacak." dedi.

Fakıbaba, AA muhabirine, 2015'te terör olaylarından sonra alınan karar gereği çalışmalarına başlanılan Gübre Takip Sistemi'nin 1 Ocak'ta hayat geçirileceğini söyledi. Bu sistemle piyasaya arz edilen gübrelerin üreticiden veya ithalatçıdan son kullanıcıya kadar fiziki olarak takip edilebileceğini dile getiren Fakıbaba, birçok üründe tanımlama ve işaretlemede kullanılan DNA barkodunun, gübrede de kullanılmış olacağını ifade etti.

Bakan Fakıbaba, gübre sektörünün bu uygulamayla beraber geleceğe daha emin adımlarla ve güvenle ilerleyeceğine inandığını vurgulayarak, şunları kaydetti:

"Her şeyden önce bu sistem, gübrelerin kullanımıyla ilgili birçok fayda ve kolaylık getirecek. Gübrelerin üreticiden ya da ithalatçıdan son kullanıcıya kadar bütün süreci takip edilebilecek. Böylelikle her türlü kayıp ve kaçak tespit edilecek ve kayıt dışı satışların tespiti de mümkün olabilecek. Bu sistemle sahte, taklit ve tağşiş gübrelerin tespiti yapılabileceğinden üretici firmalar ile çiftçilerin korunması da sağlanmış olacak. Sistem, nitratlı gübrelerin el yapıcı patlayıcı yapımında kullanılması durumunda hem kullanılan gübrenin tespitinde hem de suçluya erişimde kolaylık sağlayacak. Artık yeni dönemde DNA barkod ve karekod olmayan ürünler güvensiz ürün olarak kabul edilecek. Bakanlıktan lisanslı olmayan firmaların ve bu firmalara ait tescilli olmayan gübrelerin piyasada dolaşımına izin verilmeyecek."

Yıl başından itibaren nitratlı gübrelerin karekod ve DNA barkodlu olarak piyasaya arz edileceğini vurgulayan Fakıbaba, sistemin diğer gübrelere uygulanması için de kademeli geçiş yapılacağını söyledi. Fakıbaba, nitratlı gübrelerdeki yasaklama kalkacağından, alternatif gübrelerin fiyat artışlarının duracağını belirtti.

Fakıbaba, sistemin devreye girmesiyle çiftçilerin bürokratik işlemlere gerek kalmadan, sadece kimlik numarasıyla bayilerden gübrelerini alabileceklerini sözlerine ekledi.

http://www.yenihaberden.com/G%C3%BCbre-Takip-Sistemi-haberleri.htm

GÜBRE TAKİP SİSTEMİ NELER SAĞLAR ?

 • Gübre Politikalarının Belirlenmesi İçin Gerekli Verilerin Sağlanması

  Gübre Takip Sistemi projesi ile sağlıklı bir veri altyapısının oluşumu sağlanacak ve etkin gübre kullanım politikaları geliştirilebilecektir.

 • Akıllı Gübre Tavsiyesi, Tahminleme, Tarımsal Yapay Zekâ İle Akıllı Tarıma Geçişin Sağlanması

  Bitkisel Beslemede Stratejik Planlamaya Geçiş sayesinde Ülkemizde hangi tarla, ne kadar ve hangi gübre ile beslenmiş, bilinecek ve verimlilik geri beslemeleri sayesinde gerçekçi tahminleme yöntemleri ile akıllı tarıma geçiş sağlanacaktır.

 • Sektör Paydaşlarına Ücretsiz Stok ve Müşteri Takip Programı Altyapısı

  Ne kadar mal üretilmiş, stoğa ne kadar girmiş/çıkmış, en çok/en az kime, nereye satış yapılmış? İleriye yönelik satış projeksiyonları daha rahat oluşturulabilecektir.

 • Gübrelerin Terör Örgütlerince El Yapımı Patlayıcı (EYP) Yapımında Kullanımının Önlenmesi

  Operasyonlarda ele geçirilen EYP’lerden alınan numunelerden; o EYP’de kullanılan gübreyi elinde bulunduran çiftçi, nakleden nakliyeci, satışı yapan dağıtıcıya kadar bütün ilgili kişiler hakkında GTS’deki detay bilgilere ulaşılacaktır.

 • Taklit, Tağşiş ve Sahte Gübrenin Önlenmesi

  Ürünün hakiki içeriğe sahip olup olmadığı denetlenebileceği için taklit, tağşiş ve sahte üretim sona erecektir.