GÜBRE TAKİP SİSTEMİ BÖLGE BAYİLERİNE ANLATILDI

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı; Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğünce düzenlenen Gübre Takip Sistemi Bayi Bilgilendirme Bölge Toplantısı Tekirdağ Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü Koordinatörlüğünde; Edirne – Kırklareli – İstanbul ve Tekirdağ İllerinde faaliyet gösteren Üretici/İthalatçı, gübre bayileri, İl Teknik Sorumluları ve İlçe Teknik sorumluları dahil 600 ilgilinin katılımı ile Namık Kemal Üniversitesi Konferans Salonunda gerçekleştirildi.

Açılış konuşmasında; Tekirdağ İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Zekeriya SARIKOCA; "İlimiz ve çevre İllerden gelen gübre bayilerine ve katılımcılara toplantının amacını belirterek hoş geldiniz dedikten sonra Gübre Takip Sisteminin kurulması ile; çiftçilerimiz tarafından kullanılan gübrelerin veri tabanına kaydedilerek gelecek yıllarda daha bilinçli gübre kullanımının sağlanması, El yapımı Patlayıcılarda kullanılan gübrelerin nihai kullanıcıya kadar takip edileceğinden Ülke güvenliğine katkıda bulunacağı, dağıtıcılarımızın güvenli bir veri tabanı oluşturacağından işlerinde kolaylıklar sunacağını belirterek; dağıtıcılarımıza ve tüm çiftçilerimize 2018 yılında sağlık ve bol kazançlar dileyerek toplantının verimli geçmesini dilerim" dedi.

Tekirdağ İl Müdürlüğü Gübre Denetçisi Eşref DUYU sunumunda; Gübre Takip Sisteminin gübrelerin paketleme aşamasında ürünün içerisine biyoteknolojik olarak uygulanan DNABarkod ile karekod / barkod etiketlerle eşleştirilmesi yapılarak, her bir ürünün kimliklendirilmesi ve bu şekilde piyasaya arz edilmesi çalışmalarını kapsadığını,

Sistemin kuruluş amacının gübreden, tedarik zincirindeki üretici/ithalatçı-dağıtıcı ve kullanıcı bilgisine ulaşmaktır.  Gübre Takip Sistemi ile çuval, şişe, torba veya karton paketlerde piyasaya arz edilen ürünlerin üretici/ithalatçıdan, dağıtıcıya ve nihai kullanıcı olan çiftçiye kadar güvenle ulaştırılması hedeflendiğini,

Bu süreçte geriye dönük olarak ürünlerin kullanım ve zincirleme tedarik aşamalarının tüm halkalarına ulaşılmasına olanak sağlanarak sahte, kaçak, tağşiş ürünlerin tespiti kolaylıkla yapılabileceğini; sonuç itibariyle ülke genelinde üretilen veya ithal edilen gübreler hakkında etkin bir takip sisteminin kurulmasına yönelik bir çalışma olduğunu,

Çiftçilerin sistem dahilinde TC kimlik numarası ile gübre alacağından; gübrelerin dağıtıcının barkod etiketini okutarak verdiğine dikkat etmesi gerektiğini ve alıştan sonra çiftçiye SMS ile aldığı gübreler hakkında bilgilendirildiğini anlattı.

Gübre Takip Sistemi ve işleyişi hakkında katılımcılara katalog dağıtıldıktan sonra değerlendirme soruları cevaplandırıldı.

http://www.tarimpusulasi.com/tarim/gubre-takip-sistemi-bolge-bayilerine-anlatildi/21492

GÜBRE TAKİP SİSTEMİ NELER SAĞLAR ?

 • Gübre Politikalarının Belirlenmesi İçin Gerekli Verilerin Sağlanması

  Gübre Takip Sistemi projesi ile sağlıklı bir veri altyapısının oluşumu sağlanacak ve etkin gübre kullanım politikaları geliştirilebilecektir.

 • Akıllı Gübre Tavsiyesi, Tahminleme, Tarımsal Yapay Zekâ İle Akıllı Tarıma Geçişin Sağlanması

  Bitkisel Beslemede Stratejik Planlamaya Geçiş sayesinde Ülkemizde hangi tarla, ne kadar ve hangi gübre ile beslenmiş, bilinecek ve verimlilik geri beslemeleri sayesinde gerçekçi tahminleme yöntemleri ile akıllı tarıma geçiş sağlanacaktır.

 • Sektör Paydaşlarına Ücretsiz Stok ve Müşteri Takip Programı Altyapısı

  Ne kadar mal üretilmiş, stoğa ne kadar girmiş/çıkmış, en çok/en az kime, nereye satış yapılmış? İleriye yönelik satış projeksiyonları daha rahat oluşturulabilecektir.

 • Gübrelerin Terör Örgütlerince El Yapımı Patlayıcı (EYP) Yapımında Kullanımının Önlenmesi

  Operasyonlarda ele geçirilen EYP’lerden alınan numunelerden; o EYP’de kullanılan gübreyi elinde bulunduran çiftçi, nakleden nakliyeci, satışı yapan dağıtıcıya kadar bütün ilgili kişiler hakkında GTS’deki detay bilgilere ulaşılacaktır.

 • Taklit, Tağşiş ve Sahte Gübrenin Önlenmesi

  Ürünün hakiki içeriğe sahip olup olmadığı denetlenebileceği için taklit, tağşiş ve sahte üretim sona erecektir.