GÜBRE TAKİP SİSTEMİ BAŞLIYOR

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, bilinçsiz gübre kullanımı ile ekilebilen tarım arazilerinin zehirlenmesinin önüne geçeceği ve en önemlisi sektördeki 'sahtekârlıklarla' etkin bir şekilde mücadele edebileceği önemli bir projeyi hayata geçirecek. DNA Barkod ile Gübre Takip Sistemi 1 Ocak itibariyle uygulamaya başlıyor.

GTS başlıyor!

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, bilinçsiz gübre kullanımı ile ekilebilen tarım arazilerinin zehirlenmesinin önüne geçeceği ve en önemlisi sektördeki ‘sahtekârlıklarla’ etkin bir şekilde mücadele edebileceği önemli bir projeyi hayata geçirecek. DNA Barkod ile Gübre Takip Sistemi 1 Ocak itibariyle uygulamaya başlıyor.

Bu proje neden önemli? Öncelikle şunu belirteyim ki, bu projeye yerli otomobil projesi kadar değer vererek sahip çıkmamız gerekiyor. Milletin güvenliği açısından bir zorunluluk olarak gündeme gelse de Tarım Bakanlığı tarafından geliştirilen DNA Barkod Gübre Takip Sistemi ile ‘akıllı tarıma’ doğru bir adım atılacak. Eğer bu sistem sağlıklı bir şekilde işleyebilirse, bugün tarımda, üretimde ve gıdada tartıştığımız birçok sorun kendiliğinden ortadan kalkacak.

Tarım Bakanlığı, geçmişte buna benzer önemli projeleri gündeme getirse de bunlar ya engellendi ya da rafa kaldırıldı. İnşallah bu proje aynı akıbete uğramaz.

Bu projeyle birlikte, gübrede bütün sahtekârlıkların önüne geçilecek. Kayıtdışılık diye bir sorun kalmayacak. Üretiminden, son kullanımına kadar gübrenin bütün aşaması Bakanlık tarafından takip edilebilecek.

Ve bu projeyi sadece ‘gübre takibi’ ile de sınırlamamak gerekiyor. Tarımsal desteklerin etkin bir şekilde kullanımından tutun da çiftinin hangi üründen para kazanacağına kadar geniş bir alanda ülke tarımına hizmet edecek.

Yani öncelikle çiftçi hangi içerikte gübre kullandığını bilecek. Pekâlâ, şimdi bilmiyor mu diyeceksiniz! Bu konuda etkin bir takip sistemi olmadığı için torbanın üstünde yazan içerikle içindeki içerik farklı olabiliyor. Zaman zaman bu tür sahtekârlıklar gündeme gelse de etkin bir takip sistemi olmadığı için bunun önüne geçilemiyor. Bu durumda hem çiftçiye hem de ülke üretimine zarar veriyor.

Diğer yandan Türkiye topraklarında ne kadar gübre kullanıldığını hem firmalar hem de Bakanlık anlık olarak görebileceği için buna göre politikalar geliştirilebilecek. Bunun yanında piyasadaki talebe göre üretilecek ürünün miktarı öngörülebileceği için ülke tarımının en önemli sorunu olan plansız üretimin de önüne geçilebilecek.

Kısaca Tarım Bakanlığı, DNA Barkod Gübre Takip Sistemi ile ülke tarımı açısından sağlam bir temel atıyor. Projeyi geliştirilerek, bu temelin üzerine istediğiniz kadar kat çıkabilirsiniz. Proje buna müsait. Yani bu projeyi, ete de, şekere de, tütüne, aklınıza ne geliyorsa bütün gıda maddelerine uygulayabilirsiniz.

Düşünsenize, kasaptan aldığınız kıymanın hangi etten yapıldığını, pastaneden aldığınız baklavada pancardan yapılan şeker mi yoksa mısır şurubunun mu kullanıldığını, mutfağınızda kullandığınız yağın içerisinde bir karışımın olup olmadığını anında öğrenebileceksiniz.

Ama asıl sorunumuz, kayıp kaçağın her alanda yaygın olduğu ülkemizde böyle bir projenin geliştirilmesine ne kadar müsaade edilebilir?

Bunun takdirini de size bırakıyorum.

https://www.tarimdanhaber.com/haber/tarim/gubre-takip-sistemi-basliyor/

GÜBRE TAKİP SİSTEMİ NELER SAĞLAR ?

 • Gübre Politikalarının Belirlenmesi İçin Gerekli Verilerin Sağlanması

  Gübre Takip Sistemi projesi ile sağlıklı bir veri altyapısının oluşumu sağlanacak ve etkin gübre kullanım politikaları geliştirilebilecektir.

 • Akıllı Gübre Tavsiyesi, Tahminleme, Tarımsal Yapay Zekâ İle Akıllı Tarıma Geçişin Sağlanması

  Bitkisel Beslemede Stratejik Planlamaya Geçiş sayesinde Ülkemizde hangi tarla, ne kadar ve hangi gübre ile beslenmiş, bilinecek ve verimlilik geri beslemeleri sayesinde gerçekçi tahminleme yöntemleri ile akıllı tarıma geçiş sağlanacaktır.

 • Sektör Paydaşlarına Ücretsiz Stok ve Müşteri Takip Programı Altyapısı

  Ne kadar mal üretilmiş, stoğa ne kadar girmiş/çıkmış, en çok/en az kime, nereye satış yapılmış? İleriye yönelik satış projeksiyonları daha rahat oluşturulabilecektir.

 • Gübrelerin Terör Örgütlerince El Yapımı Patlayıcı (EYP) Yapımında Kullanımının Önlenmesi

  Operasyonlarda ele geçirilen EYP’lerden alınan numunelerden; o EYP’de kullanılan gübreyi elinde bulunduran çiftçi, nakleden nakliyeci, satışı yapan dağıtıcıya kadar bütün ilgili kişiler hakkında GTS’deki detay bilgilere ulaşılacaktır.

 • Taklit, Tağşiş ve Sahte Gübrenin Önlenmesi

  Ürünün hakiki içeriğe sahip olup olmadığı denetlenebileceği için taklit, tağşiş ve sahte üretim sona erecektir.