ÇİFTÇİ, T.C. KİMLİK NUMARASI İLE GÜBRE ALABİLECEK

Türkiye ’de ilk kez gübrenin takibinde uygulanacak olan DNA barkod ve karekod sistemi ile gübrenin bütün aşaması yakından takip edilebilecek. Bu takip sistemi sayesinde gübrede güvenlik başta olmak üzere sahtekârlığın, yolsuzluğun ve kaçakçılığın önüne geçilmesi amaçlanıyor. Çifti aynı zamanda bürokratik işlemlere gerek kalmadan sadece TC kimlik numarasıyla bayilerden gübresini alabilecek. Peki, DNA barkod ve karekod takip sistemi nedir? Çiftçi bu sisteme nasıl adapte olacak? Gübre takip sistemi ile ilgili bilinmesi gerekenleri başlıklar halinde şöyle sıralayabiliriz:

DNA BARKOD VE KAREKOD SİSTEMİ NEDİR, NASIL UYGULANIR?

DNA barkod, gözle görülemeyen organik nano partiküllerden oluşan, uygulandığı ürünlere veri kodlayarak tekil kimlik ve takip edilebilirlik özelliği kazandıran biyoteknolojik bir etikettir. Karekod ise şu anda piyasada birçok üründe yaygın olarak kullanılan bir kimliklendirme sistemidir. Ürünün etiketi ve ambalajında bulunan karekod ile DNA barkod eşleştirilerek tüm ürünler kimliklendirilmiş olacak. DNA barkod ürünlerin özelliklerine göre ürünlere dolum aşamasında veya öncesinde üretildiği tank veya mikserlerde sıvı, toz veya jel formatlarında uygulanacak. Bu işlem sayesinde piyasaya arz edilecek gübrelerde tekil izlenebilirlik (kimlik) sağlanacak. Üretim veya dolum aşamasında yapılan uygulama ile her bir ürün paketi / ambalajı farklı bir kod taşıyacak. Bu sayede DNA barkodlu tekil ürün tanımlaması yapılarak, her ürün sistemde tüm aşamalarda kendi kimliği ile izlenebilecek.

ÇİFTÇİ, YENİ SİSTEME NASIL ADAPTE OLACAK?

Çiftinin yeni sisteme adaptasyonunun sağlanabilmesi için ilk olarak tarım il müdürlüklerinde gübre konusunda görevli teknik elemanlar ve şube müdürleriyle ilçemüdürlüklerinde görevli teknik elemanların, düzenlenen toplantılarla bilgilendirmeleri sağlandı. Diğer yandan il ve ilçe müdürlüklerinin, bölgelerindeki gübre bayilerini/dağıtıcılarını bilgilendirmeye dönük çalışmaları devam ediyor. Bu çalışmaları desteklemek amacıyla gübre bayilerine dönük bölgesel toplantıların yapılması planlanıyor. Bu çalışmayla birlikte ülke çapında faaliyet gösteren yaklaşık 12 bin gübre bayisine ulaşılması hedefleniyor. Projenin bilişim altyapısı 1 Aralık’ta test olarak uygulanacak. 15 Aralık’ta ise ülke çapında tüm paydaşlarda hayata geçmesi planlanıyor. 6 Nisan 2017 tarihli Resmî Gazete’de yayımlanan tebliğ uyarınca 1 Ocak 2018’de Gübre Takip Sistemi devreye girmiş olacak. Sistemin devreye girmesiyle beraber çiftçiler, eskiden var olan bürokratik işlemlere gerek kalmadan, sadece TC kimlik numarasıyla bayilerden bu gübreleri alabilecekler.

GÜBRE TAKİP SİSTEMİ NE GETİRECEK?

 Yüzde 100 izlenebilirlik sağlayacak. Üreticiden/ithalatçıdan son kullanıcıya bütün süreç takip edilecek. Piyasaya arz edilen her türlü gübreler üretim aşamasından, dağıtıcılara, bu noktadan da çiftçiye kadar takip edilerek ürünsel açıdan her türlü kayıp ve kaçak tespit edilecek. Kayıt dışılığın önüne geçilecek. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın 2016 yılı verilerine göre (firmalar tarafından beyan edilen) 6.7 milyon ton, gerçek pazarda ise yaklaşık 10 milyon tonluk bir gübre tüketimi olduğu tahmin edililiyor. Gübre Takip Sistemi ile tüm üretim, ithalat, dağıtım ve satış işlemleri şeffaf bir şekilde takip edileceğinden dolayı kayıt dışı satışlar tespit edilecek. Yapılan çalışmalarda kayıt dışı satışlardan dolayı oluşan vergi kaybının yaklaşık olarak 2 milyar TL olduğu tahmin edililiyor. Sahte, taklit ve tağşiş gübrelerin tespiti yapılacak. Bu tür ürünlerin tespiti kolaylaşacak, üreticinin (firmanın) ve tüketicinin (çiftçinin) korunması sağlanacak. El yapımı patlayıcı imalinde kullanılan gübrenin tespiti kolaylaşacak. Nitratlı gübrelerin El Yapımı Patlayıcı (EYP) yapımında kullanılması durumunda suçluya erişimde kolaylık sağlayacak. Ürün güvenliği ön planda olacak. Bakanlıktan lisanslı firmaların ve bu firmalara ait tescilli ürünlerin (gübrelerin) piyasada dolaşımına izin verilecektir. Politika belirlemeye yönelik sağlıklı veri oluşturulacak. Gübre üretim ve tüketimi güvenilir şekilde kayıt altına alınarak çok daha sağlıklı gübre politikaları geliştirebilecek.

KİMLİK BİLGİLERİNE KOLAYLIKLA ERİŞİM SAĞLANACAK

Bir kimliklendirme uygulaması olduğundan içerik, tescil, lisans, yerli üretim veya ithalat gibi bilgilere, akıllı telefon uygulamaları ile erişim sağlanabilecek. Taraflar maddi yönden olumlu etkilenecek. Piyasa gözetim ve denetimi ile vergi yönünden kamu avantaj sağlarken sahtecilik ve tağşiş yönünden sektör ve çiftçi olumlu etkilenecek. Tarım topraklarının sürdürülebilirliğine katkı sağlayacak. Bilinçli gübre tüketimi gerçekleşecek ve bunun sonucu ülke tarım topraklarında yanlış gübre kullanımından kaynaklı kirlilik en aza indirilmiş olacak. Gübre piyasası normalleşecek. Nitratlı gübrelerdeki yasaklama kalkacağından, alternatif gübrelerin fiyat artışları duracak. Sektör ve çiftçiler, dengeli piyasa koşullarından gübre temin edebilecek. Nitratlı gübrelerin bitkisel üretimdeki verim artışından fayda sağlayacak. Nitratlı gübre alımındaki kontrollü satış uygulamasından kurtulacak. Gübre takip sistemi ile çuval, şişe, torba veya karton paketlerde piyasaya arz edilen ürünlerin üretici veya ithalatçıdan, dağıtıcıya ve nihai kullanıcı olan çiftçiye kadar güvenle ulaştırılması sağlanacak. Böylece çiftçi, gerçekten ihtiyacı olan gübreyi, güvenli bir şekilde alarak kullanabilecek, bu sayede ürettiği ürünün kalite ve miktarının artması sonucu hem kendi bütçesine hem de ülke ekonomisine katkı sağlayacak.

GÜBRE TAKİP SİSTEMİ NELER SAĞLAR ?

 • Gübre Politikalarının Belirlenmesi İçin Gerekli Verilerin Sağlanması

  Gübre Takip Sistemi projesi ile sağlıklı bir veri altyapısının oluşumu sağlanacak ve etkin gübre kullanım politikaları geliştirilebilecektir.

 • Akıllı Gübre Tavsiyesi, Tahminleme, Tarımsal Yapay Zekâ İle Akıllı Tarıma Geçişin Sağlanması

  Bitkisel Beslemede Stratejik Planlamaya Geçiş sayesinde Ülkemizde hangi tarla, ne kadar ve hangi gübre ile beslenmiş, bilinecek ve verimlilik geri beslemeleri sayesinde gerçekçi tahminleme yöntemleri ile akıllı tarıma geçiş sağlanacaktır.

 • Sektör Paydaşlarına Ücretsiz Stok ve Müşteri Takip Programı Altyapısı

  Ne kadar mal üretilmiş, stoğa ne kadar girmiş/çıkmış, en çok/en az kime, nereye satış yapılmış? İleriye yönelik satış projeksiyonları daha rahat oluşturulabilecektir.

 • Gübrelerin Terör Örgütlerince El Yapımı Patlayıcı (EYP) Yapımında Kullanımının Önlenmesi

  Operasyonlarda ele geçirilen EYP’lerden alınan numunelerden; o EYP’de kullanılan gübreyi elinde bulunduran çiftçi, nakleden nakliyeci, satışı yapan dağıtıcıya kadar bütün ilgili kişiler hakkında GTS’deki detay bilgilere ulaşılacaktır.

 • Taklit, Tağşiş ve Sahte Gübrenin Önlenmesi

  Ürünün hakiki içeriğe sahip olup olmadığı denetlenebileceği için taklit, tağşiş ve sahte üretim sona erecektir.