BOMBALI TUZAKLARA KARŞI GÜBRE TAKİP SİSTEMİ GELİŞTİRİLDİ

Terör örgütlerinin nitratlı gübre kullanarak el yapımı patlayıcı hazırlamalarının önüne geçmek için düzenlenen Gübre Takip Sistemi hayata geçti. Nitratlı gübreler artık karekodlu olarak satılacak.

Terör örgütlerinin düzenlediği bombalı eylemlerde nitratlı gübre kullanımına karşı etkili olması beklenen takip sistemi hayata geçti. Bundan sonra nitratlı gübrelerin el yapımı patlayıcı (EYP) yapımında kullanılması durumunda hem kullanılan gübrenin tespitinde hem de suçluya erişimde kolaylık sağlanacak. 

Dün yürürlüğe giren sistemle, piyasaya arz edilen gübreler üreticiden son kullanıcıya kadar fiziki olarak takip edilebilecek. 

Yeni uygulama, nitratlı gübrelerde başlayacak ve böylelikle Gübre Takip Sistemi devreye girmiş olacak. Yıl başından itibaren paketlenecek nitratlı gübreler, karekod ve DNA barkodlu olarak piyasaya arz edilecek. 

Kimlik numarasıyla

Daha sonra yıl içinde diğer gübrelerde uygulanmasına kademeli olarak de geçiş yapılacak. Sistemin devreye girmesiyle beraber çiftçiler, eskiden var olan bürokratik işlemlere gerek kalmadan, sadece TC kimlik numarasıyla bayilerden gübrelerini alabilecek. 

Nitratlı gübrelerin el yapımı patlayıcı (EYP) yapımında kullanılması durumunda hem kullanılan gübrenin tespitinde hem de suçluya erişimde kolaylık sağlayacak. Patlamadan sonra olay yerine gelecek ekipler, gübrenin üzerindeki DNA’ya ulaşarak sistemde kayıtlıysa gübreyi satan ve alan hakkındaki bilgilere ulaşabilecek. Geriye dönük takip sistemi de sağlayan sistem, taklit ve tağşiş gübrelerin piyasaya sürülmesine de engel olacak. DNA barkodu, sıvı, toz veya jel olarak gübrenin üzerine dökülecek. 

Fiyat artışı duracak

Renksiz, kokusuz DNA’lar nanoteknolojiyle Türkiye’de üretiliyor. Sistemle gübrelerin kimlik bilgilerine kolaylıkla erişim sağlanacak. Bir kimliklendirme uygulaması olduğundan içerik, tescil, lisans, yerli üretim veya ithalat gibi bilgilere, akıllı telefon uygulamaları ile kolayca erişim sağlayacak. Düzenlemeyle gübre fiyatlarının da normalleşmesi bekleniyor. 

Nitratlı gübrelerdeki yasaklama kalkacağından, alternatif gübrelerin fiyat artışları duracak. Çiftçiler, eskiden var olan bürokratik işlemlere gerek kalmadan, sadece TC kimlik numarasıyla bayilerden gübrelerini alabilecek. Milliyet

http://www.gunes.com/gundem/bombali-tuzaklara-karsi-gubre-takip-sistemi-gelistirildi-841983

GÜBRE TAKİP SİSTEMİ NELER SAĞLAR ?

 • Gübre Politikalarının Belirlenmesi İçin Gerekli Verilerin Sağlanması

  Gübre Takip Sistemi projesi ile sağlıklı bir veri altyapısının oluşumu sağlanacak ve etkin gübre kullanım politikaları geliştirilebilecektir.

 • Akıllı Gübre Tavsiyesi, Tahminleme, Tarımsal Yapay Zekâ İle Akıllı Tarıma Geçişin Sağlanması

  Bitkisel Beslemede Stratejik Planlamaya Geçiş sayesinde Ülkemizde hangi tarla, ne kadar ve hangi gübre ile beslenmiş, bilinecek ve verimlilik geri beslemeleri sayesinde gerçekçi tahminleme yöntemleri ile akıllı tarıma geçiş sağlanacaktır.

 • Sektör Paydaşlarına Ücretsiz Stok ve Müşteri Takip Programı Altyapısı

  Ne kadar mal üretilmiş, stoğa ne kadar girmiş/çıkmış, en çok/en az kime, nereye satış yapılmış? İleriye yönelik satış projeksiyonları daha rahat oluşturulabilecektir.

 • Gübrelerin Terör Örgütlerince El Yapımı Patlayıcı (EYP) Yapımında Kullanımının Önlenmesi

  Operasyonlarda ele geçirilen EYP’lerden alınan numunelerden; o EYP’de kullanılan gübreyi elinde bulunduran çiftçi, nakleden nakliyeci, satışı yapan dağıtıcıya kadar bütün ilgili kişiler hakkında GTS’deki detay bilgilere ulaşılacaktır.

 • Taklit, Tağşiş ve Sahte Gübrenin Önlenmesi

  Ürünün hakiki içeriğe sahip olup olmadığı denetlenebileceği için taklit, tağşiş ve sahte üretim sona erecektir.